Blogumuzda 10 kategori‘de 1219 makale yazılmış ve 425 yorum bulunmaktadır.

İnternet Bağlantı Hızı Testi

Bu yazı Nis 8, 2012 tarihinde, saat 19:17 civarında yazılmış.
Yazar : Kenan CANOL
Kategoriler : Genel
internet hız testi

Günümüz şartlarını göz önüne alınca bağlantı hızının ne kadar değişken ve sinir bozucu olabileceği aşikar. 8 mb diye aldığımız internet anında 1 mb ‘e düşebiliyor. Arayıp şikayet ettiğinizde sorun hemen düzeliyor. Bu durum beni daha da çileden çıkarmaya yeter de artar bile. Demek ki sorun bazen bende ya da hatlarda değil servis sağlayıcıda. Ama suçu her zaman servis sağlayıcıya atmamak gerek. Çünkü aynı hattı paylaştığımız komşularımız dahi kullandığımız interneti yavaşlatabilirler.

Tabi burada servis sağlayıcının hatası da var, altyapı sağlamlaştırmadan hizmet vermek pek normal bir davranış değil. Her ne kadar suçu kendimizde aramaya kalksakta insan bir yandan bunu kabullenemiyor (:

İnternet Hızı Testi


Dedik ki bu internet hızı insanı çileden çıkaracak düzeye gelebiliyor. Hele de benim gibi online oyun düşkünü biriyseniz ping  süresinin uzaması bilgisayarı kaldır pencereden at dedirtiyor adama. Ancak burada küçük bir ayrıntı var. Birilerini suçlamadan önce kanıt bulmanız gerekiyor. Bağlantınızın yavaş olması servis sağlayıcısından kaynaklanan bir sorun mu yoksa kullandığınız uygulamanın bir sorunu mu ?

İşte bu noktada harici bir internet hız bağlantı testi yapmanız gerekiyor. En meşhur servis sağlayıcısının bağlantı testini şahsen kullanmıyorum. Kullanmam da. Size önereceğim test sitesi ise speedtest.net. Uzun yıllar bu sistemi kullandığım için sürekli geliştirildiğini söyleyebilirim. Son zamanlarda ping testini de uygulamaya sunan site gerçekten işe yarar nitelikte.

Dediğim gibi yurt dışı lokasyonlu sitelerle ya da bağlantılarla zaman geçiriyorsanız bu sistemi kullanmanızı tavsiye ederim. Dünyadaki belirli noktalarla sizin bulunduğunuz yerin arasında bağlantı hız testi yapabilirsiniz. Böylece sorun sizde mi yoksa servis sağlayıcıda mı daha rahat anlarsınız.

Daha sonra birilerine laf geçirmek daha kolay olacaktır.

Kalın selametle.

Yazar : Kenan CANOL

Efendim, 92 yılında soğuğun uğrak yeri olan Yozgat'ın en az Yozgat kadar geniş bir alana yayılmış (diyebilirim; daha geniş) ilçesi olan Sorgun'da doğdum ve 15 yılımı orada geçirdim. Lise hayatıma Düzce'de Fen Lisesi çatısı altında devam ettim. 4 yıllık bu periyodun sonunda tekrar toprağıma, iç anadoluma döndüm. Şu an Erciyes Üniversitesinde tıp hekimliğinde 4.sınıf öğrencisi olarak ihtisas görmekteyim. Zamanın ne getireceği belli olmaz, yarın kim bilir nerde olacağım. Diğer bilgiler için Google+ sayfama göz atabilirsiniz.

Lütfen Dikkat;

Doğruluğu şüphe uyandıran bilgilere ait yorumlar insiyatif kapsamında yayınlanmayacaktır. İyi niyetle tartışma konusu açanlara yorum sayfamız da sonuna kadar açıktır.

Yorum Yazın

Arayalım Bakalım

Haydi Bakam Rastgele

 • Adsız
  Dünyaya çok büyük bir saldırı düzenlenir. Birleşmiş milletler çalışanı Gerry Lane ailesini güvenilir bir yere götürdükten sonra artı...Devamı »
 • maxresdefault
  Özellikle de kulaklık arayışına sebep olan müzik dinleme merakım gün geçtikçe artıyor. Nedendir bilmem. Ama uzun süre müzik dinlemek de i...Devamı »
 • Aspiratör Kızartmaların Yoğun Kokusuna Son Verir
  Aspiratör Kızartmaların Yoğun Kokusuna Son Verir Mutfaklarda kullanılması en gerekli olan ürünlerden biri aspiratördür. Bu ürünü kulland...Devamı »
 • banka
  Her dönemde ekonomik yatırımların gözdesidir altın. Özellikle günümüz yatırım türleri arasında en popüler olanıdır belki de.  Hem ç...Devamı »
 • finansbank-enpara-com-altin-effie-odulu-ile-4497926_7153_o
  Geçenlerde enpara’ya başvurduğumu yazmıştım. Dün itibariyle gelen yetkili kartı teslim etti ve artık ben de bir enpara müşterisiyim. ...Devamı »
 • Müzik Haberleri
 • Tercüme
 • Sponsorum
 • Sponsorum
 • Sponsorum
 • Sponsorum